Syndrom dráždivého tračníku

 

Syndrom dráždivého tračníku je běžná gastrointestinální porucha, která postihuje až 10 % celosvětové populace. IBS má hodně podobné klinické příznaky jako laktózová intolerance. Vyznačuje se především opakující se bolestí břicha, nadýmáním, zácpaou. IBS může být také spjatý s chronickou únavou, poruchami spánku, bolestmi hlavy, svalů a zad nebo výkyvy nálad.

 

Mezi nejdůležitější lze zahrnout dlouhodobý stres, narušení bakteriální flóry střeva, větší délka střeva, v minulosti prodělaná infekce trávicího traktu nebo některé potravinové alergie vedoucí ke změně fungování imunitního systému ve střevě. Právě stres je přitom příčinou, které je v poslední době věnována velká pozornost. Stres totiž přepíná naše tělo do obranného režimu a u mnoha lidí se toto napětí přenáší právě do trávicí soustavy. Tím ovlivňuje průběh a frekvenci záchvatů syndromu.

Syndrom dráždivého tračníku IBS se rozděluje na 3 typy podle příznaků

IBS DOPROVÁZENÉ PRŮJMY

Příznakem jsou bolesti břicha související s řídkými stolicemi (někdy s obsahem hlenu) a častějším nebo náhlým nutkáním si odskočit. Tyto příznaky vyřeší pouze návštěva toalety, po které dojde k dočasnému zlepšení. Ke zmírnění těchto příznaků napomáhá úprava jídelníčku a probiotická léčba

IBS DOPROVÁZENÉ ZÁCPOU

Příznakem jsou bolesti břicha spojené se zácpou, tvrdou nebo hrudkovitou stolicí. Mezi příznaky lze zahrnout i potíže při vyprazdňování, k němuž dochází obvykle méně než 1x za tři dny. V tomto případě je důležitý nejen příjem probiotik, ale také vlákniny.

IBS SMÍŠENÉHO TYPU

Nadýmání a diskomfort mohou být nejen samostatnými projevy syndromu dráždivého tračníku, ale mohou být též doprovázeny příznaky zácpy. Nadýmání a pocit plnosti jsou následkem nadměrné tvorby střevních plynů. Řešením je odpovídající úprava jídelníčku, probiotika a doplňky s trávicími enzymy.

IBS - Syndrom dráždivého tračníku

Objednejte si test na IBS

  • Jedná se o chronické onemocnění a léčba je dlouhodobá. Tak to neodkládejte.
  • Nemusíte chodit na gastroenterologii či na kolonoskopii.
  • Poradíme Vám, jak zmírnit příznaky

K tomu, abyste zjistili informace, které mohou k lepšímu změnit Váš život, zbývá vyplnit pár polí níže:

Zadejte ve formátu: 123 456 789
Zaslat výsledkový list pro lékaře poštou (+99 Kč)
Položky označené * jsou povinné
Souhlasím se zpracováním Osobních údajů